Fotelik samochodowy to zakup, o które warto postarać się jeszcze przed narodzinami dziecka. Najczęściej noworodek swoją pierwszą podróż w foteliku odbywa już w drodze ze szpitala, do domu. Zdrowy rozsądek podpowiada, że transport maluszka powinien odbywać się w sposób bezpieczny, a nawet najlepsza gondola nie zapewni niemowlakowi, takiej ochrony, jak dobrze dopasowany fotelik.
Foteliki samochodowe dla noworodków powinny odpowiadać normie ECE 44/04 oraz nie może być montowany tyłem do kierunku jazdy z jednocześnie włączoną poduszką powietrzną. Tyle wymagań formalnych, reszta zależy od rodziców. Czym więc, kierować się przy wyborze fotelika dla noworodka i niemowlaka? Powinniśmy zwrócić uwagę na regulację w okolicy bioder, ramion i głowy, tak by dopasować je do potrzeb dziecka. Dobrze, by fotelik miał możliwość regulacji nachylenia oparcia oraz wymienną tapicerkę.
Wybierając fotelik samochodowy dla niemowlaka staniemy przed jeszcze jednym dylematem. Mianowicie, jaki system montażu wybrać: przodem czy tyłem do kierunku jazdy? Największy wybór mamy wśród fotelików ustawionych przodem do kierunku jazdy. Wynika to z faktu, że taki fotelik z reguły mocowany jest na tylnej kanapie i zapewnia dziecku dużo wyższy poziom bezpieczeństwa. Metoda montażu tyłem do kierunku jazdy została uznana za lepszą dla noworodków i niemowląt do 3 miesiąca życia, gdyż lepiej chroni ich niewykształcony układ oddechowy, kręgosłup oraz stabilizuje główkę. Oczywiście zwolenników obu sposobów przewożenia niemowląt jest wielu, dlatego każdy rodzic powinien wybrać ten, który uważa za bardziej słuszny. Ważne tylko, by noworodek nie spędzał w foteliku więcej czasu niż to konieczne.