Samochód lepiej trzymać w garażu. Lepiej mu tam niż pod chmurką. Będzie wolniej rdzewiał, mniej się kurzył, zimą wcześniej odpalał. No i przede wszystkim będzie bezpieczniejszy, nikt mu nie wybije szyby i nie stłucze reflektora przy parkowaniu na sąsiednim miejscu parkingowym. Dlatego większość projektów domów posiada garaże w bryle budynku. Tak, jakby każdemu inwestorowi garaż był niezbędny. I to w bryle…
A wcale nie jest!
W mojej opinii budowa garażu wraz z resztą domu nie ma sensu.
Po pierwsze dlatego, że to wydatek. Olbrzymi wydatek! Miejsce parkingowe dla jednego samochodu to powierzchnia rzędu 20 m. Przecież garaż budowany jest najczęściej w tej samej technologii co dom. Też jest ocieplony, też jest zadaszony, też jest pod nim płyta fundamentowa, albo tradycyjne fundamenty. Każdy z tych metrów kwadratowych przy budowie domu może spokojnie kosztować 2 500 – 4 000 PLN, więc łatwo policzyć, że cały garaż może kosztować nawet 80 000 PLN. Trochę drogo, jak na komfort dla naszego samochodu, prawda? Jeśli ten garaż miałby być na dwa samochody, trzeba ten koszt podwoić.
Po drugie, to wydatek, który trzeba ponieść od razu przy budowie domu. W tym samym momencie. Obserwując dyskusje na forach internetowych ale i czytając artykuły w gazetach widać, że prawie nikomu z budujących dom nie udało się zmieścić w pierwotnie zaplanowanym budżecie. Zawsze pojawiają się nieprzewidziane wydatki. Czy warto więc jeszcze budować od razu garaż? Z drugiej strony jak wygląda wykończony dom, obok którego stoi betonowa płyta na garaż, który ma być zbudowany za czas jakiś?
Po trzecie, to marnotrawstwo miejsca. Garaż w bryle domu zajmuje miejsce i oznacza konieczność kupienia większej działki. Większej, niż gdyby tego garażu w bryle nie było. W końcu przepisową odległość od granic działki trzeba jednak zachować. Garaż w bryle musi się w odpowiednich miejscach zmieścić, podczas gdy samochód może stać w dowolnym miejscu. Mniejsza działka, to mniejszy wydatek. I łatwiejszy wybór działki, bo przecież łatwiej kupić działkę mniejszą niż większą.
Czy zbudować garaż zintegrowany z domem czy jako osobny budynek? Każdy musi sobie sam odpowiedzieć na to pytanie. Trzeba przeanalizować wszystkie za i przeciw. Garaż zbudowany obok domu również może wyglądać jak integralna część całości. Tynk garażu może być tego samego koloru co tynk domu a bramy garażowe mogą być dopasowana do rolet okiennych w domu.