Motoryzacja jest obecnie pojęciem o szerokim zastosowaniu. Motoryzacja to jedna z największych dziedzin współczesnego przemysłu. Można ten przemysł podzielić na wiele poddziałów, począwszy od produkcji podzespołów, na składaniu kompletnych aut i prowadzeniu crash testów skończywszy.

Motoryzacja to również pasja wielu amatorów aut. Motoryzacja to dla nich wyszukiwanie nowinek technologicznych o najnowszych modelach aut, nowych technologiach i rozwiązaniach w nich stosowanych.
Motoryzacja wiąże się również ze sportem motorowym. Jako sport motorowy można określić wiele rodzajów zawodów : formułę 1, formułę Nascar, wyścigi WRC, wyścig Paryż – Dakar i wiele wiele innych.
Motoryzacja to jest również rekreacja i rozrywka jak chociażby tor do ścigania Nurburgring lub bardziej przyziemne tory gokartowe.
Motoryzacja to ostatecznie część naszego życia : codzienny dojazd do pracy, odwiedziny rodziny i znajomych lub weekendowe wypady za miasto. Wszystkie te czynności są ściśle związane z naszym samochodem, a ten z kolei z motoryzacją.