W szerokiej ofercie różnego rodzaju usług i produktów dostępnych na rynku polskim i zagranicznym (zakupy za granicą możemy rozbić na przykład przez Internet) znaleźć można rzeczy zarówno tańsze, jak i zdecydowanie droższe. Jak to jest więc możliwe, że jeden, ten sam przedmiot, może kosztować kilka złotych w jednym miejscu i klina kaście w innym? Za przykład może posłużyć nam tu produkt spożywczy tak zwanej pierwszej potrzeby – chleb.

Zwykły biały chleb w piekarni może kosztować około dwóch złotych w zależności od wagi. Jednak są też chleby zdecydowanie droższe, pieczywo razowe kosztuje bowiem trzy – cztery złote, a specjalne pieczywo bezglutenowe aż dziewięć złotych. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakupy w sklepie ze zdrową żywnością i będziemy chcieli kupić chleb, który nie zawiera trudno przyswajalnych przez organizm człowieka drożdży, za pięciokilowy bochenek przyjdzie nam zapłacić aż osiemnaście złotych. Bez względu na to, jaki chleb kupimy, zjemy go tak samo – robiąc kanapki, tosty czy jedząc chleb z masłem jako dodatek do sałatki. Każdy z wymienionych rodzajów chleba zaspokoi nasz głód w podobny sposób. Jaka jest więc różnica i czy opłaca się płacić zdecydowanie więcej? Różnica jest zasadnicza – jest nią jakość.Kupując zwykły biały chleb może nam się wydawać, że zaoszczędziliśmy nawet kilka złotych. Jest to jednak złudne przekonanie, pozornie oszczędzając narażamy bowiem coś zdecydowanie cenniejszego, niż domowy budżet. Narażamy swoje zdrowie. Koszt leczenia chorób układu pokarmowego czy otyłości może być zdecydowanie większy, jeśli spojrzymy na to w szerszej perspektywie. Chleb jest tu jednak tylko jednym z przykładów.
Nie zawsze wybór najtańszej firmy przeprowadzkowej się opłaca

Bardzo podobnie wygląda ta kwestia w przypadku różnego rodzaju usług. Farbując włosy u taniego, niesprawdzonego, osiedlowego fryzjera narażamy nie tylko włosy, swój wygląd i dobre samopoczucie ale także i zdrowie (tanie farby zawierają szkodliwe dla nas substancje chemiczne). Wybierając z kolei tanią firmę przeprowadzko-wą może nie narażamy swojego zdrowia, za to z pewnością możemy bezpowrotnie stracić cenne dla nas meble. Nawet jeśli chodzi o transport pianina, warto zaufać profesjonalistom.