Volkswagen Golf i inni

Volkwagen Golf dał początek klasie aut kompaktowych, czasem nazywanej Golfklasse, ale teraz ma bardzo silną konkurencję.

Na stronie www.autokram.pl w galerii samochodowej jest już sporo zdjęć aut, zazwyczaj nowych modeli albo aut koncepcyjnych. Fani motoryzacji chętnie obejrzą galerię auta będącego protoplastą całego segmentu aut kompaktowych. Tym autem jest Volkswagen Golf , a segment aut kompaktowych Niemcy nazywali Golfklasse. Auto produkowane jest od 1973 roku, a w 2008 wejdzie do produkcji Golf VI, a więc przeciętnie co 7 lat powstaje nowy model. Tym razem będzie prędzej, bo wersja V jest zbyt droga w produkcji i nie cieszy sie dostatecznym uznaniem klienteli. Golfa produkowano w wielu odmianach nadwoziowych i różnym przeznaczeniu, z których najsławniejsza jest topowa wersja GTI.

Inne auto z tego segmentu to Honda Civic, w nowym wcieleniu bijąca rekordy sprzedaży, szczególnie w Anglii. To hatchback klasy C produkowany w kilku odmianach, a jedną z lepszych jest Honda Civic Type R. Dla Japończyków produkowana jest również ciekawa wersja sedan modelu Type R. Samochód jest napędzany specjalnie przygotowaną wersją 2.0-litrowego silnika, który napędza przednie koła poprzez 6-biegową przekładnię manualną. Jest jeszcze wersja super tego auta o nazwie Type R-R.

Ostatnie prezentowane tutaj auto to Mitsubishi Lancer Evo model 2007 z nowym systemem napędu na cztery koła S-AWC (Super All Wheel Control). Napęd tego auta to dwulitrowy turbodoładowany silnik czterocylindrowy MIVEC o mocy około 340 KM. Evo to wersja sportowa Lancera produkowana od 1992r konkurująca od lat z Subaru Impreza.